Постать Наталії Кобринської крізь призму робіт української діаспоріянки в Канаді Ірени Книш

DOI: https://doi.org/10.17721/1728-2640.2024.158.7

Автор(и)

  • Лілія Іваницька Київський національний університет імені Тараса Шевченка

Ключові слова:

діаспора, Канада, Книш, Кобринська, український жіночий рух, фемінізм, гендер

Анотація

Вступ. Стаття присвячена дослідженню робіт яскравої представниці української діаспори в Канаді – Ірени Книш, в яких вона аналізує життєвий, творчий та громадський шлях поступу теоретикині та засновниці організованого фемінізму в Україні, організаторки першої української феміністичної організації та першого вітчизняного альманаху на тему гендерних рівностей – Наталії Кобринській.

Методи. Застосовується антропоцентричний підхід, що дає можливість поставити в центр уваги особистість Кобринської та її феміністично-гендерні напрацювання як в організаційному так і в літературному форматах. Використовуються принципи та методи історико-антропологічного дослідження (принцип антропологічної інтерпретації та редукції, на основі яких аналізується творчість Кобринської як спосіб самооб’єтивізації письменниці) у поєднанні з біографічним (аналіз біографічного матеріалу щодо Кобринської), історико-аналітичним (дослідження суспільно-політичних впливів на формування емансипаційних ідей Наталії Кобринської та структурування нею ідеології фемінізму в організаційну форму), образним та стилістичним методами (аналіз літературної творчості письменниці).

Результати. Аналізуючи твори Ірени Книш, присвячені Кобринській, авторка намагалася продемонструвати багатогранність діяльності Наталії Кобринської та складові константи її інтелектуального світогляду, крізь призму яких її бачила Ірена Книш: в її різнобічній людській сутності, у складному внутрішньому саморозвитку, у діалозі зі самою собою та своїм оточенням. Не викликає сумнівів, що художні твори Кобринської стали цінним надбанням вітчизняної літератури, а її суспільно-громадська, передусім феміністична діяльність є неповторною сторінкою в історії українського суспільно-демократичного руху.

Висновки. Діяльність Наталії Кобринської та дослідження Ірени Книш набувають особливої актуальності у сучасні важкі часи, коли український фемінізм має нові виклики та реагує на них. Знову, як і 140 років тому, українським феміністкам доводиться боротись за Україну, за свої права в Україні та за кордоном.

Посилання

Doroshenko V. (1951). Dolia literaturnoi spadshchyny Natalii Kobrynskoi. Nashe zhyttia. 7 (lypen), 3. [In Ukrainian]

Knysh I. (1972). Vidhuky chasu. Vinnipeh : Nakladom avtorky. [In Ukrainian]

Knysh I. (1958). Zhinka vchora y sohodni. Vinnipeh : Nakladom avtorky. [In Ukrainian]

Knysh I. (1956). Ivan Franko i rivnopravnist zhinky. Vinnipeh : Nakladom avtorky. [In Ukrainian]

Knysh I. (1957). Smoloskyp u temriavi: Nataliia Kobrynska y ukrainskyi zhinochyi rukh. Vinnipeh : Nakladom avtorky. [In Ukrainian]

Mil, Dzhon Stiuart. (2001). Pro svobodu: Ese. Osnovy. [In Ukrainian].

Orlova T.V. (2009). Istoriohrafichnyi ohliad zdobutkiv naukovtsiv diaspory mynuloho stolittia u vyvchenni ukrainskoho zhinochoho rukhu. Hileia. 29, 131-138. [In Ukrainian].

Pershyi vinok: zhinochyi almanakh. (1887). Z drukarni Tovarystva im. Shevchenka, pid zariadom K.Bednarskoho. [In Ukrainian].

Ukrainski hazety 1898-2015 rokiv, shcho vykhodyly za mezhamy Ukrainy (z fondiv Natsionalnoi biblioteky Ukrainy imeni V.I.Vernadskoho): Kataloh. NBUV, 2018. [In Ukrainian].

Furtak B.L. (2017). Irena Knysh – hromadskyi diiach, zhurnalist, publitsyst, pysmennyk. Naukovi zapysky Natsionalnoho universytetu «Ostrozka akademiia». Seriia «Filolohichna». 67, 276-279. [In Ukrainian].

Haan, Francisca de; Daskalova Krasimira; Loutfi Anna (2006). Biographical Dictionary of Womens Movements and Feminisms in Central, Eastern, and South Eastern Europe: 19th and 20th Centuries. Central European University Press. [In Ukrainian]

Завантаження

Опубліковано

2024-10-24

Як цитувати

Постать Наталії Кобринської крізь призму робіт української діаспоріянки в Канаді Ірени Книш: DOI: https://doi.org/10.17721/1728-2640.2024.158.7. (2024). Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Історія, 158(1), 46-51. https://history.bulletin.knu.ua/article/view/2758

Схожі статті

Ви також можете розпочати розширений пошук схожих статей для цієї статті.